Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od 40 lat malują i tworzą sztukę - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej obchodziło jubileusz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od 40 lat malują i tworzą sztukę - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej obchodziło jubileusz
08-11-2021 00:47   Janusz Ludwiczak
Już od 40 lat Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej wpisuje się w kulturalną mapę Grodu Przemysława.

Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej swój jubileusz 40-lecia istnienia świętowało w Klubie Osiedlowym "Krąg", w którym od blisko 30 lat ma swoją siedzibę.

– Wszystko zaczęło się we wrześniu 1980 r. kiedy to Łucjan Rabski wraz z grupą artystów organizuje wystawę malarstwa w modnym w owym czasie "Polonezie". Rodzi się wówczas pomysł - aby założyć Stowarzyszenie, wolne i niezależne. Bo taki to był czas, poczucia swobody, planów, marzeń i nadziei. I tak 18 maja 1981 roku zarejestrowane zostanie Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej, a 30 sierpnia odbył się pierwszy wernisaż. Niestety radość nie trwała zbyt długo, kiedy to 17 grudnia 1981 r. otrzymujemy pismo urzędowe z decyzją o nakazie ograniczenia działalności; zakazie zebrań, zgromadzeń, spotkań. Artyści tworzyli w swoich pracowniach, malowali, rzeźbili, fotografowali. A potem, gdy minęło najgorsze - Stowarzyszenie ożyło, przystąpiło ponad 100 osób – wyjaśnia Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej początkowo działało w jednym z pokojów Centrum Kultury Zamek, później w sali Miłośników Miasta Poznania - przy Starym Rynku 10, a od blisko 30 lat, czyli od stycznia 1993. r. Stowarzyszenie działa w Klubie Osiedlowym "Krąg".

– Dziesiątki, jeśli nie setki wystaw, plenerów, spotkań, warsztatów, kontaktów. 40 lat - na mapie kulturalnej naszego miasta i regionu. O sile i znaczeniu Stowarzyszenia stanowią jego członkowie; ludzie twórczy, utalentowani, zaangażowani i wnoszący do zespołu wartości wzbogacające wszystkich, takich ludzi u nas nie brakowało. Wielu artystów już nie ma… Pozostała ich twórczości i serdeczna pamięć. 40-lecie to dorobek tych, którzy byli, i tych którzy są, działają i wnoszą ciągle coś nowego i na dorobek Stowarzyszenia pracują. Wartością artystów, ludzi twórczych, jest to, że żyją w swoich dziełach. To one ocalają ich od zapomnienia. Okres 40-letniej działalności zamyka trudny czas pandemii, która niestety odcisnęła swoje piętno na naszej działalności, straciliśmy kilku członków. Jakże blisko brzmią dziś słowa sprzed wieków Hipokratesa: "Ars Longa – Vita Brevis, czyli sztuka wieczna – życie krótkie" – podsumowuje Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Podczas urodzinowego wieczoru prezes organizacji otrzymała odnznakę honorową - medal "Zasłużeni dla kultury województwa wielkopolskiego" oraz Łazarską Nagrodę Artystyczną.

Nie zabrakło również urodzinowego tortu i otwarcia jubileuszowej wystawy, którą do 26 listopada można oglądać w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: