Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

We wtorek rusza przebudowa Kolejowej! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
We wtorek rusza przebudowa Kolejowej!
20-10-2022 15:04   Janusz Ludwiczak
Oczekiwana od 2004 roku modernizacja Kolejowej staje się faktem. Na ulicy pojawi się nowa nawierzchnia, wyremontowane zostaną chodniki, a także posadzone zostaną 53 nowe drzewa. W związku z prowadzonymi pracami od wtorku, 25 października ulica Kolejowa będzie jednokierunkowa – przejazd będzie możliwy tylko w kierunku północnym, tj. w stronę ul. Gąsiorowskich i Głogowskiej.

O przebudowie ulicy Kolejowej mówiło się przynajmniej od 2004 roku, o co zabiegała Rada Osiedla Św. Łazarz.

– Koresponduję z ZDM od 2007 r. odnośnie naprawy nawierzchni i chodników na ul. Kolejowej. Cały czas odpowiadają ze remont Kolejowej jest w planach. Wszystkie ulice dookoła doczekały się wymiany chodników, a Kolejowa to chyba trzeci świat zapomniany przez wszystkich – pisał do nas jeden z mieszkańców.

O przebudowie ulicy Kolejowej pisaliśmy wielokrotnie. Inwestycja ta była wpisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej od 2014 roku. W końcu remont ruszy na dobre. Rozpoczęcie prac ma nastąpić od wtorku, 25 października.

– Przebudowa ul. Kolejowej na odcinku od ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich to wyczekiwana inwestycja. Podpisaliśmy umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą, który przygotowuje się do przejęcia placu budowy. Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2023 roku. W trakcie robót obowiązywać będzie czasowa organizacja ruchu – zaznacza Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja ma kosztować blisko 13 milionów złotych (dokładnie 12 912 566,40 zł brutto) z okresem 48 miesięcy gwarancji / rękojmi). Dopiero za trzecim razem udało się rozstrzygnąć przetarg na realizację zadania. Jak już informowaliśmy Rada Miasta Poznania musiała też kilkukrotnie zwiększyć zakładany budżet (we wszystkich trzech przetargach spółka PIM planowała przeznaczyć na przebudowę Kolejowej 7 392 391,00 zł brutto, mimo iż najtańsza oferta była prawie dwukrotnie wyższa od zakładanego budżetu).

– Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca całkowicie rozbierze istniejące nawierzchnie i wykona nową, z częściowym wykorzystaniem płyt, kostki i krawężników kamiennych pozyskanych z demontażu. Cała ulica zyska nowy asfalt. Pojawią się także uspokajające ruch wyniesione skrzyżowania. Piesi poruszać się będą wygodnymi, równymi chodnikami, a większość miejsc parkingowych wykonanych zostanie z kamiennej kostki z jezdni ulicy Kolejowej. Na traktach pieszych w rejonach skrzyżowań zaprojektowano system informacji fakturowej, ułatwiający poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku, wyznaczone zostaną także miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Obecne oświetlenie ulicy Kolejowej zostanie zdemontowane, a w jego miejscu pojawi się nowe. W projekcie uwzględniono również budowę odwodnienia ulicy, kanału technologicznego, przebudowę sieci telekomunikacyjnej. Inwestycja została również skoordynowana z planami PSG tak, by w tym samym czasie wykonana została przebudowa sieci gazowej – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przebudowa ulicy Kolejowej poprzedzona została konsultacjami społecznymi, które w 2019 roku zorganizował Zarząd Dróg Miejskich.

– Kluczowe było dla nas zachowanie istniejących drzew. Wykonana została dokładna inwentaryzacja zieleni wraz z zaznaczeniem nabiegów korzeniowych. To właśnie z tego powodu szerokość jezdni została zmniejszona do 5,5 metra, aby ochronić rosnące robinie akacjowe i ich system korzeniowy. Pierwotna koncepcja zakładała nasadzenie 45 drzew. Po wnikliwej analizie projektanci wskazali miejsca na kolejne. Ostatecznie będzie ich posadzonych 53 na całej długości ulicy – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej.

Jak wyjaśnia PIM ze względu na zły stan zdrowotny konieczne będzie usunięcie trzech drzew. Kolejne trzy, mimo zawężenia jezdni, wciąż kolidują z infrastrukturą i również będą musiały zostać usunięte. Ze względu na kolizję podobny los prawdopodobnie spotka trzy kolejne drzewa, choć w ich wypadku ostateczna decyzja zapadnie na placu budowy. Projektanci dołożyli wszelkich starań, by wycinanych roślin było jak najmniej.

– Warto jednocześnie pokreślić, że stare drzewa (28 sztuk) zyskają po przebudowie zdecydowanie lepsze warunki do życia. Niewielkie misy, w których rosną, zostaną zastąpione szerokimi pasami zieleni. Przewidziane rozwiązania projektowe umożliwiają zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej o ponad 2500 m kw. Dodatkowo ulicę ozdobi ponad 5 tysięcy krzewów i zieleń niska, czego aktualnie tam brakuje. Zieleń zostanie zabezpieczona słupkami przed zniszczeniem – wyjaśnia PIM.

W związku z prowadzonymi pracami od wtorku, 25 października zmieni się organizacja ruchu. Przejazd ulicą Kolejową będzie możliwy, ale tylko w jednym kierunku – północnym, tj. w stronę ul. Gąsiorowskich i Głogowskiej.

– Wjazd od ul. Gąsiorowskich nie będzie możliwy. Objazd ul. Kolejowej będzie sugerowany ulicami ul. Hetmańską i Głogowską. Na ulicy obowiązywać będzie strefa zamieszkania. Miejsca parkingowe wzdłuż ulicy będą wyłączane etapowo wtedy, gdy będzie taka konieczność. Zachowany zostanie dojazd do posesji, wyznaczane będą również ciągi dla pieszych – objaśnia PIM.

Przebudowa ulicy Kolejowej ma potrwać rok. Zakończenie prac zaplanowano w III kwartale 2023 r.


Map: PIM


Wiz: Poznańskie Inwestycje Miejskie, Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Poznańscy radni dołożyli ponad 5 mln zł do przebudowy Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Kolejową?

ZOBACZ TAKŻE: Kolejowa: Rozpoczęto wyburzanie budynków po Salezjańskim Centrum Młodzieżowym. Będą tu bloki

ZOBACZ TAKŻE: Przy Kolejowej powstanie 15-piętrowy wieżowiec i osiedle z blisko 300 mieszkaniami

ZOBACZ TAKŻE: 2022: W końcu ruszy przebudowa Kolejowej! Rozstrzygnięto przetarg warty blisko 13 mln zł

ZOBACZ TAKŻE: 2022: Ogłoszono trzeci przetarg na przebudowę Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2021: W końcu ruszy przebudowa Kolejowej?

ZOBACZ TAKŻE: 2021: Co dalej z przebudową Kolejowej?

ZOBACZ TAKŻE: 2021: Co dalej z Kolejową? PIM: "Planujemy rozpoczęcie robót w IV kwartale"

ZOBACZ TAKŻE: 2021: Przebudowa Kolejowej znów opóźniona

ZOBACZ TAKŻE: 2020: Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski: "Przebudowa Kolejowej ruszy latem 2021"

ZOBACZ TAKŻE: 2020: Znów opóźni się przebudowa Kolejowej: "Planowany termin ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021"

ZOBACZ TAKŻE: 2020: Pod koniec roku ZDM ogłosi przetarg na przebudowę Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2019: ZDM: "Jesteśmy zdeterminowani, by tą inwestycję zrobić" – przebudowa Kolejowej ruszy w 2021 r.?

ZOBACZ TAKŻE: 2019: W końcu ruszy przebudowa Kolejowej? Zaprezentowano projekt, ruszają konsultacje

ZOBACZ TAKŻE: 2019: Co dalej z remontem Kolejowej? Będą kolejne konsultacje społeczne, inwestycja ruszy dopiero w 2021 r

ZOBACZ TAKŻE: 2019: Rada osiedla chce, by Kolejową jeździł autobus

ZOBACZ TAKŻE: 2018: "Osoby starsze mają kilometr do tramwaju, dolny Łazarz potrzebuje autobusu"

ZOBACZ TAKŻE: 2018: Remont Kolejowej ruszy najwcześniej w połowie 2020 roku

ZOBACZ TAKŻE: 2018: Radni nie chcą autobusu na Kolejowej. Nadzwyczajna sesja podczas rozpoczęcia Dni Łazarza

ZOBACZ TAKŻE: 2017: Przebudowa Kolejowej została wstrzymana do czasu rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarz

ZOBACZ TAKŻE: 2017: Co dalej z przebudową Kolejowej?

ZOBACZ TAKŻE: 2017: Władze miasta chciały przesunąć przebudowę Kolejowej na lata 2020-2022

ZOBACZ TAKŻE: 2016: W przyszłym roku ma ruszyć przebudowa ul. Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2016: W lipcu ruszy wymiana sieci wodociągowo-kanalizyjnej na Kolejowej. Przebudowa ulicy jednak poczeka

ZOBACZ TAKŻE: 2016: W przyszłym roku ruszy przebudowa ulicy Kolejowej. Zniknie bruk, a skrzyżowania zostaną wyniesione

ZOBACZ TAKŻE: 2015: "Szybciej spłacę kredyt niż doczekam się remontu" - mieszkaniec o ul. Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2015: Co dalej z Kolejową? Przebudowa ulicy możliwa najwcześniej w 2017 roku

ZOBACZ TAKŻE: 2015: Zamiast gruntownej przebudowy Kolejowej będzie tylko wymiana chodników i remont nawierzchni?

ZOBACZ TAKŻE: 2015: Z powodu odwołań od wykupów gruntów remont Kolejowej poczeka przynajmniej do przyszłego roku

ZOBACZ TAKŻE: 2015: Wydano pozwolenie na przebudowę Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2014: W połowie przyszłego roku ruszy przebudowa ulicy Kolejowej, będzie kosztować 9 mln zł

ZOBACZ TAKŻE: 2013: Poznańscy radni przekazali 200 tysięcy złotych na remont Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2013: Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa

ZOBACZ TAKŻE: 2012: Za ponad 50 tysięcy złotych opracowany zostanie projekt przebudowy ulicy Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2011: Ruszył remont chodników na ulicy Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: 2010: Ulica Kolejowa doczeka się w końcu gruntownego remontu?

Komentarze (4)

28-10-2022 08:28:33
poznanianka
Nareszcie.Oby plany się ziściły.Było sprawnie.Jedno jest pewne ,ze mieszkańcy ulicy Kolejowej będą patrzyli na ręce wykonujacym prace..co do terminu wykonania i jakosci wykonania .bez poprawek.Oby to nigdy nie było brzydadztwem jak Dworzec.
24-10-2022 12:36:42
Qshu
Super, że w końcu remont rusza. Drodzy sąsiedzi pamiętajmy jednak, radni PIS wstrzymali się od głosu w tym temacie kiedy głosowany był dodatkowy budżet - to totalna kompromitacja. Widać jak na dłoni, że nie dobro naszego miasta a interes partii jest dla nich ważniejszy. Zapamiętamy! Pani Dudziak szczególnie
20-10-2022 15:22:15
REDAKCJA
@Mieszkaniec Kolejowej: Fotki mile widziane. Proszę przesyłać na 24@lazarz.pl lub przez stronę www.24.lazarz.pl ;)
20-10-2022 15:16:43
Mieszkaniec Kolejowej
No to może teraz dojdzie do finału. Tablice informacyjne już są ustawione. Z niecierpliwością będę spoglądał z okna. Mam nadzieje, że pojawią się maszyny i zacznie się remont :)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

17

cze

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Koncert "Psalmy mówią" w wykonaniu Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca

20

cze

14:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla seniorów - Wikliniarstwo

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: